iPhone mu? Blackberry mi?

Yakın gelecekte, bilgisayarları tavan aralarına kaldırmamıza neden olacak akıllı telefonlar, dünya genelinde çığ gibi yayılmakta. Bir çok markanın, kendi kullanıcı kitlesine göre tasarladığı akıllı telefonu bulunmakta. En popüler cihazlardan ikisi olan iphone ve blackberry, ticari alanda birbirleriyle kıyasıya yarışan iki rakip konumundalar. Ürünlerini daha fazla kitleye ulaştırmak için kıyasıya yarışan bu cihazlardan hangisini kullanacağınız konusunda kararsız olabilirsiniz. Çünkü hepsinin birbirinden farklı özellikleri bulunmakta. Şimdi gelin bu yazımızda, bu cihazlara ve kullanıcı kitlelerine bir göz atalım.

Blackberry mi? iPhone mu? Bu soru, akıllı telefon alacak birisinin ilk sorduğu sorulardan birisidir. Kullanıcı, bu soru karşısında hala kararsız kalmakta haksızda sayılmaz. Kendisi için en uygun akıllı telefonun hangisi olduğuna karar vermek zor bir iş. Karar verme aşamasında devreye ilk olarak kullanıcının yaşam tarzı, işi ve yaşı gibi detaylar giriyor. Her akıllı telefonun hitap ettiği özel bir kitle olmamasına rağmen, bu cihazların markalarına göre belirli kitleler oluşmuş durumda.

Blackberry, ciddi duruşu ve kolay kullanımı nedeniyle iş adamları tarafından tercih edilen bir cihaz konumunda. Cihazın işadamları arasında popülerliği, günden güne daha da artmakta. İphone ise blackberry’e oranla daha çok gençler tarafından tercih edilen bir akıllı telefon konumunda.

iPhone, günden güne artan uygulamaları ve oyunlarıyla gençlerin büyük beğenisini kazanmakta. Gençlerin iPhone’u tercih etmesinde ki en büyük unsurlardan birisi, eğlence için bir çok seçenek sunması. Müzik dinlemekten, video izlemeye kadar bir çok aktivitenin, geniş ekranı ve kaliteli ses çıkışıyla yapılabiliyor olması, gençler arasında iPhone’u popüler hale getiriyor. Bunun yanı sıra iphone için tasarlanan oyunların her geçen gün daha da artması, iphone kullanıcılarını iphone’a bağlamaya yetiyorda artıyor bile.

Akıllı telefon seçiminde kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir hususta, akıllı telefonların klavye özelliği. iPhone dokunmatik ekranı aracılığıyla yazı yazma imkanı sunarken, blackberry üzerinde bulunan Q klavye ile yazı yazmayı kolay bir hale getiriyor. Çok sık mesaj atan kişiler için iPhone’un çokta kullanışlı olduğu söylenemez. Blackberry’nin kullanıcılarına sunduğu Q klavye, mesaj yazmayı kolaylaştırırken, facebook ve twitter gibi sitelerde, size bilgisayar rahatlığı yaşatıyor.

Gördüğünüz gibi her akıllı telefonun kendine göre özellikleri bulunmakta. Akıllı telefon seçiminde, kullanıcının tercihleri ve alışkanlıkları ön plana çıkıyor. Her kullanıcı yaşam tarzına göre, kendi çizgisini yansıtan ürünü tercih ediyor. iPhone mu? Blackberry mi? sorusu cevabını tam olarak bulamasa da, her ikisinin de milyonlarca insan tarafından hayranlıkla kullanıldığı değişmez bir gerçek.

Comments are closed.