Jailbreak Nedir?

Jailbreak Nedir ve Neden Yapılmalıdır?

            iPhone, popülerliği her geçen gün daha da artan bir mobil cihaz olarak dikkat çekiyor. iPhone’u bu kadar popüler yapan nedenlerin başında, piyasaya akıllı telefon kavramını sokmuş olması sayılabilir. Başka bir deyişle, yeni nesil akıllı telefonları insanlar iPhone’la birlikte tanımaya başladı. iPhone’u iPhone yapan bir diğer neden ise, kuşkusuz ki iPhone uygulamaları. iPhone’un store üzerinden satışa çıkardığı uygulamaları, iPhone’un bu kadar popüler olmasına katkı sağlayan en büyük etkenlerde birisi gibi görünüyor. Bu uygulamaları sadece iPhone’un kendi store’u üzerinden indirebiliyorsunuz. Apple uygulamaların başka yerlerden indirilememe sebebini , zararlı uygulamaları kontrol etmek olarak açıklasa da, işin aslı öyle değil.

Apple, store üzerinden satışa çıkardığı uygulamalarla milyonlarca dolar kazanmakta. Belki de bu yüzden, uygulamaların sadece store üzerinden indirilmesine izin veriyor. Peki, başka yerden uygulama indirmenin bir yolu yok mu? Gelişen teknolojiyle birlikte çaresi olmayan hiçbir sorun yok. Bu sorunun çözümü için yapılması gereken şey basit, Jailbreak.

Jailbreak, iPhone’un bazı açıklarından yararlanarak, telefonun işletim sistemine yapılan hack işlemidir. Jailbreak yapılan iPhone’da, store üzerinden satılmayan yani yasal olmayan uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar işimize bir çok alanda yarayacak uygulamalar olabilir.

Jailbreak işlemi aslında riskli bir işlemdir. Jailbreak sırasında iPhone’unuz bozulabilir ve daha da kötüsü garanti kapsamı dışında kalır. Ama Jailbreak işlemi, yazılımsal bir işlem olduğu için, iPhone’unuzu restore yaparak fabrika ayarlarına geri dönebilirsiniz. Fabrika ayarlarına dönüş yapılmış bir cihazda garanti konusunda bir sıkıntı yaşanmaz. Çünkü satın alındığı haline döndürülmüş bir cihaz garanti koşullarını sağlamış olur. Jailberak yazılımsal bir olay olduğu için, fabrika ayarlarına döndürülmüş bir cihazda Jailbreak yapıldığını kimse anlayamaz.

Cihazınıza Jailbreak yapmadan da kullanabilirsiniz. Fakat appstore’da ki birçok uygulama ücretlidir. Jailbreak yapılmış bir cihazda, binlerce uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Servisimizde  Jailbreak işlemini yaptırabilir ve birçok uygulama ve oyunun bulunduğu Extra Paketin telefonunuza yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
Jailbreak işlemi karışık bir işlem değildir. Jailbreak yapmak için ilk önce kullanılacak firmware versiyonu seçilmelidir. Daha sonra kullanılan firmware için nasıl bir jailbreak yapılacağına karar verilmelidir. Her versiyon için farklı Jailbreak yapma yolları vardır.

Jailbreak uyumlu Model ve Versiyonlara Jailbreak sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.