Android telefonlar

Mobil teknolojilerin hızla geliştiği günümüzde, akıllı telefonlar bir çok ihtiyacımıza karşılık vermekte gecikmiyor. Her geçen gün yeni bir uygulamayla yaşamlarımıza dahil olan mobil cihazlar, internetten oyuna kadar bir çok uygulamayla vakit geçirmenizi sağlıyor. Bu cihazlar arasında pazar payının büyük bölümünü elinde bulunduran android işletim sistemli cihazlar, hızla yayılmaları sonucu dikkatleri üzerlerine çekiyorlar.

Özellikle HTC’nin akıllı telefonlarında android kullanılıyor olması, android’in milyonlarca insan tarafından kullanılmasını sağlıyor. Android’in bu kadar popüler olmasıyla birlikte, her gün binlerce android uygulaması da android market’de, kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Hava durumu bilgilerine anında ulaşabileceğiniz interaktif uygulamalardan maç sonuçlarını takip edebileceğiniz uygulamalara kadar, her türden kullanıcıya hitap eden android uygulamaları, gün geçtikçe daha da şaşırtıcı uygulamaları beraberinde getiriyor.

 

Uygulama geliştiriciler, yaptıkları uygulamaları android market üzerinden satışa çıkarabiliyor ya da ücretsiz dağıtabiliyor. Ücretsiz dağıtılan uygulamalarda, geliştiriciler farklı bir yol izliyor. Uygulamayı satmak yerine, uygulamadan reklam geliri elde ediyorlar. Google adsense’in de mobil uygulamalara reklam vermeye başlamasıyla, bir çok uygulama geliştirici uygulamalarını satmak yerine, reklam geliri elde etmeyi tercih ediyor. Ücretsiz dağıtılan uygulamaların indirilme oranları, satılan uygulamalara oranla çok yüksek seviyelerde seyrediyor.

Android, en büyük rakibi olan iphone’a açık ara fark atmış durumda. Bunun sebepleri arasında, androidin bir çok telefon markası tarafından kullanılıyor olması sayılabilir. Özellikle, akıllı telefon pazarında açık ara önde olan samsung’un, telefonlarında android kullanıyor olması, android’in milyonlarca insana ulaşmasını sağlıyor. Android’in bu kadar yaygın olmasına karşın, iphone’un da ciddi oranda bir kullanıcısı olduğu bilinmekte.

Android, google’un desteklediği bir işletim olması sebebiyle, Google yeni teknolojiler geliştirmede android uyumluluğuna dikkat ediyor. Geleceğin teknolojisinin mobil cihazlar üzerine kurulu olduğunun bilincinde olan Google, yeni çıkardığı teknolojilerde bu farkındalığını azda olsa yansıtıyor. Google’un sosyal ağ projesi olan Google plus, biraz incelendiği zaman android için ne kadar uygun olduğunu uzmanlara kanıtlıyor. Bu da google’un ilerde bir mobil cihaz devi olacağının işaretlerini veriyor. Yakın zamanda google’dan yeni mobil cihaz atılımları beklenmekte.

Android uygulama geliştiricileri içinde Google yenilikler geliştirmekte. Şu an tam anlamıyla tamamlanmayan,  android uygulama geliştiriciyi piyasa süren Google, geliştiricilerin kod yazma işlemini bitirmeyi hedefliyor. Her kod bloğu için çeşitli simgeler tanımlanan bu geliştiricide, uygulama yapmak isteyenler kod yazma derdinden kurtulmuş oluyor. Böylece 7den 70e herkesin uygulama geliştirmesini hedefleyen Google, android’e ve mobil teknolojilere ne kadar önem verdiğinin altını çiziyor.

Android’in geleceği şu an için oldukça parlak görünüyor. 2012 yılında piyasaya çıkacak yeni android işletim sistemli telefonlarla birlikte, pazarda ki payını daha da artırmanın hesaplarını yapan android, rakiplerini de yeni teknojiler üretmesi konusunda zorluyor. Yeni teknolojiler geliştirmedikleri sürece pazarda yer alamayacaklarının farkında olan iphone gibi rakipler, her geçen gün geliştirdikleri cihazlar ve uygulamalarla, Pazar payını artırmak için çalışıyorlar.

 

 

Comments are closed.